Teambuilding med SDI för gänget på Reidun’s Hårsalong

Tisdag den 19 januari hade vi det härliga gänget från Reidun’s Hårsalong hos oss på heldagsutbildning. Tjejerna fick kunskaper inom teambuilding med hjälp av det analytiska verktyget SDI som står för Self Deployment Inventory.

SDI ska höja den medmänskliga insikten för ett gott samspel mellan människor som ska agera tillsammans och arbeta mot samma mål. När individens kännedom för drivkrafterna bakom sitt och andras agerande ökar blir varje situation mer tydlig och hanterbar. Tänkbara utlösande faktorer till konflikter minskar mellan individer och då är det möjligt att också förebygga att de uppstår. Framför allt gör SDI det möjligt för individen att aktivt välja beteende och främja personlig utveckling. SDI är därför uppskattat av många för sin flexibilitet.

IMG_0367

Handledare för utbildningen, Ingela Berggren har arbetat med coaching, pedagogik och som utvecklingskonsult för chefer och grupper i 20 år.

Vi vill tackat gänget på Reidun’s Hårsalong för en trevlig dag och önska dem lycka till!