Ny inhoppare på Räddningskolan

I dagarna fick Räddningsskolan tillskott i form av Sandreen Shaul som under våren ska praktisera hos oss och jobba med marknadsfrågor i första hand. Sandreen är född i Irak, uppvuxen i Mariestad, utbildad i Örebro och nu ska vi göra vårt bästa för att hon ska fatta tycke för Skövde.

Sandreen

Det bästa Sandreen vet är när kugghjulen i huvudet är i gång och arbetar för fullt, därför är det vanligt att du ser henne handskas med flera saker samtidigt. Sandreen har ett stort intresse för vetenskap och slukar alla typer av böcker, men hon tyckte inte särskilt mycket om skolan förrän hon själv fick välja inriktning och ämnen. Därför passade universitetet henne som handen i handsken. Idag har hon en examen inom Medie- och kommunikationsvetenskap från Örebro Universitet. Vi är glada att ha Sandreen med oss under våren och ser fram emot ett nytt perspektiv och nya idéer!